Prvo međuškolsko natjecanje u poznavanju zavičajne povijesti „Če? Kadi? Zač?“
održano je u Omišlju u četvrtak 23.11.2023. Na njemu su sudjelovale i tri ekipe iz Matične škole
Krk koje su zauzele prva tri mjesta. Sa 100 % riješenosti istraživačkih zadataka pobijedila je
ekipa 7. c pod imenom „Buči“ u sastavu: Pia Matković, Lina Kosić, Ilaria Morožin, Julija
Katunar i Nikola Karabaić. Drugoplasirani bili su „Kumbatovići“ iz 7. a u sastavu: Lena
Arabadžić, Jana Čutul, Tara Kirinčić, Teo Jurešić i Iris Sedlar te trećeplasirani „Zlatoustići“ iz 7. b u sastavu: Ana Kosić, Katja Purić, Vita Purić, Jakov Žužić i Roko Žužić.
Sve tri ekipe pokazale su odlično znanje, istraživačke vještine, snalaženje u prostoru, timski rad i veliki entuzijazam. Zajedno su se pripremali za natjecanje u posljednjih mjesec dana sa svojom mentoricom učiteljicom povijesti Dinom Valković u okviru izvannastavne aktivnosti Istraživači zavičajne baštine, uz veliku motivaciju da nauče nešto novo iz zavičajne povijesti Omišlja i okolice. Nije to bilo gradivo iz udžbenika povijesti za sedmaše već su morali pristupiti proučavanju zadane stručne literature, a lokalitete i znamenitosti istražili su u terenskom obilasku 12.10.2023.
Natjecanje je nekoliko puta odgađano zbog loše vremenske prognoze, no napokon se
održalo vedrog, burnog dana uz odličnu organizaciju dviju učiteljica Maje Brajković i Eme
Jedrlinić iz škole domaćina OŠ Omišalj koja je odlično ugostila natjecatelje iz Krka, Punta,
Vrbnika i Dobrinja.
Prvi dio natjecateljskog programa započeo je 9.00 sati i činio je obilazak arheološkog parka Fulfinum – Mirine uz veoma stručno vodstvo domaćina, učenika 7. razreda iz Omišlja. Nakon upoznavanja i druženja svih natjecatelja i marende krenuli su pješke starim putem preko Pesje uzbrdo prema jezgri Omišlja. Kraj nekadašnjeg frankopanskog kaštela dočekao ih je i pozdravio omišaljski župnik, vrsni otočni povjesničar dr. sc. Anton Bozanić, a potom je u 11.15 sati na startu kod spomen-parka Sveti Mikul, gdje se trenutno odvijaju arheološka istraživanja, započelo natjecanje u trajanju od 100 min. Učenici su dobili istraživačke zadatke i kartu te su u peteročlanim ekipama pronalazili odgovore i foto-dokaze u staroj jezgri Omišlja. Završna postaja bila je na omišaljskoj Placi. Kada su sve ekipe predale svoje istraživačke odgovore, svi zajedno su obišli Spomen-dom krčkog folklora te krenuli prema omišaljskoj osnovnoj školi.
Nakon slasnog ručka u 14.00 sati održan je svečani program proglašenja uz glazbene i recitatorske točke, a čule su se i sopeli. Učenice koje su dijelile bogate nagrade i poklone za sve natjecatelje i njihove mentore bile su u omišaljskoj nošnji. Program su vodile prije spomenute omišaljske učiteljice koje su pokrenule projekt prvotno zamišljen za Matičnu školu Omišalj i Područnu školu Dobrinj, a koji je prerastao u međuškolsko natjecanje kojem se pridružila OŠ „Fran Krsto Frankopan“ s učiteljicama povijesti Ivom Dujmović i Dinom Valković te njihovim učenicima, a uz veliku podršku omišaljske ravnateljice Ivane Žuvić i krčkog ravnatelja Serđa Samblića, načelnice Omišlja Mirele Ahmetović i direktorice TZO Omišalj Andreje Orlić Čutul.
Puni pozitivnih dojmova svi sudionici su zaključili da je ovaj projekt dobar primjer međuškolske suradnje i povezivanja učenika iz naših otočkih škola te hvalevrijedan spoj ljubavi prema zavičaju i razvoja znanstveno-istraživačkih vještina u učenika koje valja što više poticati.
Projekt zato ne staje, dogovoreno je da će se nastavljati svake godine u drugom mjestu na otoku te postati jedna lijepa tradicija koja će okupljati i iznjedriti buduće mlade krčke povjesničare.
Dina Valković, učiteljica povijesti