Svake godine Mažoretkinje otoka Krka otputuju na neku prekrasnu destinaciju. Nakon New Yorka i Londona, ove godine destinacija nam je bila Šangaj gdje smo pozvane na otvorenje najvećeg Azijskog sajma turizma “Shanghai Tourism Festival”, koji se održava pod pokroviteljstvom kineske vlade.
Na našu prvu turneju po Aziji krenule smo 10. rujna letom iz Zagreba preko Dohe. Na putu smo provele više od 24h. Krenule smo u 10 sati ujutro iz Punta, a stigle u Šangaj tek drugi dan u kasnim popodnevnim satima. Drugu večer imale smo generalnu probu do 3 sata ujutro, a Kinezi su veoma točni i organizirani tako da je svaki detalj morao biti savršen.
Sljedećeg dana na svečanom otvorenju ponosno smo zavijorile hrvatsku zastavu, zajedno sa našim mažoret prijateljicama iz Vukovara i Krašića. Otvorenje je prenosila Kineska nacionalna televizija u direktnom prijenosu, a poseban je osjećaj znati da te prati preko milijardu stanovnika Kine i susjednih zemalja.
Vremenski uvjeti nisu nam nimalo olakšavali situaciju jer su temperature bile izrazito visoke, penjale su se i do 40 ℃, a vlažnost je nerijetko prelazila 90%.
Treći dan provele smo jutro u šangajskom muzeju, a zatim prodefilirale Bundom, zaštićenom povijesnom četvrti u Šangaju i izvele koreografiju na 5 pozornica. Navečer smo se vratile na Bund koji se proteže gotovo 3 kilometara uz obalu rijeke Huangpu te uživale u prekrasnom pogledu na osvijetljene nebodere modernog Pundoga na drugoj obali rijeke.
Četvrti dan nastupale smo na platou ispod Shanghai TV Oriental Pearl Tower, 468 m visokog TV tornja, a nakon nastupa prošetale smo staklenom panoramskom šetnjicom na visini od 263 m odakle smo uživale u fantastičnom pogledu na Šangaj u kojem živi oko 28 milijuna stanovnika. Zadnji nastup odradile smo ispred najvećeg trgovačkog centra u Šangaju, a publika je bila toliko oduševljena da su nas okružili i svi su se htjeli slikati s nama pa smo ostale opkoljene dok nisu stigli zaštitari, a voditelj centra nas je pozvao unutra da prodefiliramo hodnicima te privučemo sve te ljude unutra.
Nakon ovih 5 napornih dana nastupa nesnosnim vrućinama napokon smo spremile uniforme i krenule u istraživanje Šangaja i okolice. Cijeli dan provele smo na izletu u Disneyland i vrištale na adrenalinskim vožnjama da ispušemo sav stres od napornih nastupa. Obavile smo prvi shopping, a navečer smo spakirale kofere i sljedeća 3 dana provele u Suzhou. Suzhou (Su-đu) je grad smješten na donjem toku rijeke Jangce. Poznat je po svojim kamenim mostovima i prekrasnim vrtovima iz vremena Dinstije Sung. Klasični vrtovi Suzhoua upisani su na UNESC-ov popis mjesta svjetske baštine u Aziji. Posebno nas je oduševila Tigrova planina. Posjetile smo i vodeni grad Zhouzhuang, poznat i kao “Venecija istoka” gdje smo se provozale gondolama po bajkovitim kanalima. Suzhou je poznat po svili i nalazi se ruti “putevi svile” pa smo posjetile i tvornicu svile i naučile proces izrade svile od dudovog svilca do gotovog proizvoda. Naravno da su svilene marame bile najljepši poklon za mame, bake i tete.
Na povratku u Šangaj dane smo provodile u razgledavanju grada, kupovini suvenira i isprobavanju kineske hrane, koja nam se toliko svidjela da smo se čak počele služiti i štapićima. Vozile smo se i najbržim vlakom na svijetu koji se zove Maglev, a koji juri brzinom od preko 600 km/h pomoću magnetske sile pa lebdi u zraku dok se kreće. Impresivno i nevjerojatno iskustvo. Posebno mi se svidio i Wild animal park gdje smo hranili slonove, mazili lemure, promatrali pande dok žvaču bambus, te smo se autobusom provozale uz divlje životinje.
Nevoljko smo spakirale kofere i krenule put aerodroma na let prema Dohi. U Dohu smo sletjele u 5 sati ujutro, a let za Zagreb bio je u 2 sata sljedeće ujutro pa smo dan provele u avanturi života! Nakon razgledavanja Dohe stigle smo u pustinju. Jahale smo deve, spuštale se na sanjkama po pješčanim dinama, a nezaboravno i svakako najuzbudljivije iskustvo bilo je vožnja terencima po dinama sve do Perzijskog mora u kojem smo močile noge. Večerali smo u pustinjskom kampu gdje smo kratko i zaspale preplavljene doživljaja i avanturama po kojima ću pamtiti ovo putovanje.
Svako je putovanje posebno i lijepo na svoj način, ali ovi je nadmašilo sva moja očekivanja, pokazao mi neke nove kulture i načine života te zauzelo u mom srcu posebno mjesto, ne samo zbog destinacije nego i zbog prijateljstva i zajedništva koje nas sada povezuje još i čvršće.
Veronika Dminić, 6. razred









