Međuškolski projekt „Čo? Kadi? Zač?“ koji je prošle godine pokrenut u OŠ Omišalj s ciljem proučavanja i istraživanja zavičajne povijesti, koja je inače u osnovnoškolskim programima podosta zanemarena, a u kojem su sudjelovali daroviti učenici 7. razreda iz OŠ Omišalj i OŠ Fran Krsto Frankopan, ove je jeseni „preseljen“ u Dobrinj i Dobrinjštinu. Natjecanje u poznavanju zavičajne povijesti, za ovu priliku preimenovano u „Čo? Kadi? Zač?“ okupilo je 29 učenika iz matične OŠ Omišalj i područne škole Dobrinj, matične OŠ Fran Krsto Frankopan (3 ekipe) i područnih škola iz Punta i Vrbnika.
Projekt se odvijao u dva dijela: mjesec dana ranije učenici su se, uz pomoć svojih mentorica Maje Brajković, Ive Dujmović, Eme Jedrlinić i Dine Valković, pripremali prema pomno odabranoj stručnoj literaturi o kulturno-povijesnoj baštini Dobrinja i pripadajućih mu okolnih mjesta, posjetili su lokalitet i upoznali kraj, zavirili u svaki kutak toga središnjega otočnog mjesta, a potom su 26. studenog „na terenu“ u Dobrinju, raspoređeni u šest skupina (po školama), pristupili istraživačkom natjecanju. Toga su dana u jutarnjim satima po staroj gradskoj jezgri Dobrinja, unatoč prijetećoj kiši koja kao da se smilovala tih tri sata, tražili odgovore na pitanja iz povijesti Dobrinjštine, snalazeći se u prostoru i vremenskim razdobljima, a putem su im pomagali učenici domaćini iz Dobrinja. Uz vodstvo domaćina, obišli su i srednjovjekovnu crkvicu Sv. Vida i špilju Biserujku.
Završna svečanost održana je u 13 h u PŠ Dobrinj kojoj su, uz učenike, nazočili ravnatelji dviju škola Serđo Samblić i Ivana Žuvić te načelnik Općine Dobrinj Neven Komadina. Uz njih, važnost ovoga hvalevrijednog projekta za osvješćivanje vrijednosti lokalne kulture, povijesti i baštine u učenika, prepoznala je još i Turistička zajednica Općine Dobrinj. Svima im zahvaljujemo na velikoj potpori. Svečanost su svojim angažmanom dodatno uljepšali svi učenici PŠ Dobrinj, prvenstveno mali „Pinkuzići“, zbor učenika 4. razreda, potom glumci u igrokazu „Posjet iz prošlosti“ kojim su pokazali kako je izgledao život jednoga dječaka u školi u Dobrinju početkom prošloga stoljeća, te učenici u narodnim nošnjama.
Posebno zadovoljna toga dana bila je pobjednička ekipa „Maskeroni“ vrbničkih sedmaša, na čelu s ponosnom mentoricom Ivom Dujmović koja ih je pripremala.
Svi su učenici ozbiljno shvatili svoje zadatke, doista se dobro pripremili i pokazali da uistinu vole i poznaju svoj otok i njegovu kulturno-povijesnu baštinu. Puni pozitivnih dojmova zaključili su da je ovaj projekt hvalevrijedan spoj ljubavi prema zavičaju i razvoja znanstveno-istraživačkih vještina u učenika koje valja što više poticati. Drago nam je što projekt zato ne staje, dogovoreno je da će se nastavljati svake godine u drugom mjestu na otoku te postati jedna lijepa tradicija koja će okupljati i, tko zna, možda iznjedriti buduće mlade krčke povjesničare.
Nakon Omišlja i Dobrinja, sljedeće godine istražujemo i družimo se u Vrbniku.
(Ema Jedrlinić)