Otvoren jubilarni 20. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“

Jubilarni  20. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“ otvoren je 24. listopada 2017. u predvorju Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk uvodnim riječima zamjenika ravnatelja Borisa Brnića, pokretačice Akademije  učiteljice Ane Kirinčić, voditelja  Akademije učitelja Tvrtka Božića te mons. dr. Franje Velčića.

Ovogodišnji  saziv održat će se od 24. do 27. listopada 2017. godine sa središnjom temom: Dr. Antun Mahnić, krčki biskup, glagoljaš, preporoditelj, humanist, izdavač (120-ta obljetnica dolaska Antuna Mahnića na čelo krčke biskupije).

Mala staroslavenska akademija „Dr. Antun Mahnić“ okuplja darovite učenike sedmih razreda s cijelog otoka Krka kojima će se ove godine opet  pridružiti učenici  OŠ „Milan Brozović“ Kastav. Zadaci ovog hvalevrijednog projekta su razvijanje svijesti i odnosa učenika prema nacionalnom i kulturnom identitetu te ljubavi prema zavičaju i domovini. Moto koji se  stalno ponavlja jest Prošlost za budućnost.

Nakon službenog otvorenja Akademije uslijedila je povijesna šetnja gradom uz vodstvo učitelja (Frankopanska ulica, Pjanka, Knežev dvor, Istočna gradska vrata, Kamplin, Kaštel, Biskupski dvor). U dvorani Biskupije učitelj Tvrtko Božić održao je  predavanje na temu: Osnivači Staroslavenske akademije: Dinko Vitezić, Josip Vajs, Franjo Volarić, Kvirin Klement Bonefačić.  Također, mons. dr. Franjo Velčić održao je zanimljivo predavanje: Osnivanje Staroslavenske akademije i tiskarska djelatnost biskupa Mahnića.

S obzirom da će tijekom sljedećih dana nove spoznaje učenici  usvajati na  kreativan način, nakon povijesne šetnje i poučnih predavanja učenici su se uputili na radionice u školu. Voditelji radionica već tradicionalno su učitelji: povijesti, hrvatskog jezika, likovne kulture, glazbene kulture, informatike i vjeronauka.

Učenici se mogu pridružiti različitim radionicama: povijesna radionica (učitelj Tvrtko Božić i učiteljica Željka Čačić), glagoljaška radionica (vjeroučiteljica Mirjana Žužić), glazbena radionica (učiteljica Ana Jagić – Aljić), likovna radionica (učiteljice Alma Dujmović i Andrea Staničić),  kaligrafska radionica (učiteljica  Ema Jedrlinić), radionica za umjetnost riječi (učiteljica Antonia Martinčić), novinarsko – informatička radionica (učiteljice Klaudija Topić Matković i Iva Dujmović) i povijesno – dramska radionica (učiteljice Dina Valković i Maja Brajković).

Tijekom sljedećih dana očekuje nas još mnogo zanimljivih predavanja, povijesnih šetnji, cjelodnevna terenska nastava u Pazinu, inspirativni rad u izabranim radionicama te svakako priprema za veliku završnu svečanost. Zanimljivost ovog jubilarnog dvadesetog saziva je otvorenje izložbe Dvadeseta obljetnica Male staroslavenske akademije  koja se može pogledati u galeriji Decumanus. Službeno otvorenje izložbe je  u petak 27. listopada 2017. u 10.00 sati.

Također, pozivamo vas u predvorje Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk u petak 27. listopada 2017.  u 18.30  na veliku završnu svečanost s izložbom učeničkih radova. Retrospektivom dosadašnjih saziva Male staroslavenske akademije podsjetit ćemo se svih prethodnih godina rada Akademije.

Pozivamo vas da se odazovete završnoj svečanosti i podržite rad jednog hvalevrijednog projekta koji će zasigurno trajati još mnogo ovakvih obljetnica.

Učiteljica hrvatskog jezika Antonia Martinčić

FOTOGALERIJA:

foto: Antonia Martinčić i Tvrtko Božić