Završna svečanost jubilarnog 20. saziva Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“

Posljednji dan Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“ započeo je u posebnom ozračju. Voditelji radionica i učenici od ranog jutra su bili uzbuđeni te svjesni koliko ih još posla očekuje prije velike završne svečanosti.

Ipak, učenici su marljivo odradili i svoju posljednju povijesnu šetnju u ovogodišnjoj Akademiji (Ulica Galija, Kamplin, Krčka katedrala, Krušija, Ulicu Antuna Mahnića, gradske zidine). Na Kamplinu su učenici odgovarajući na pitanja učitelja napravili jednu sintezu svih dosadašnjih spoznaja vezanih uz istraživanje ovogodišnje teme Akademije. Njihov uspjeh ocijenjen je odličnim znanjem.

U Krčkoj katedrali poslušali smo izlaganja prof. Tvrtka Božića, prof. Dine Valković i prof. Ane Kirinčić. Okupljanjem oko groba biskupa Mahnića i tradicionalnim paljenjem svijeće završili smo posjetu Krčkoj katedrali.

U 10 sati u galeriji Decumanus svečano je otvorena izložba: Dvadeseta obljetnica Male starosavenske  akademije Dr. Antun Mahnić. Voditeljice likovne radionice prof. Alma Dujmović  i prof. Andrea Staničić bile su zadužene za kreativnu organizaciju izložbe. Također, navedene profesorice osmislile su plakat i pozivnice za ovaj jubilarni 20. saziv Akademije.

Izložba je na vrlo zanimljiv  način prikazala dosadašnji dvadesetogodišnji rad Akademije. Mogle su se vidjeti brojne stare fotografije, prvi ručno izrađeni plakati Akademije, nekadašnja obilježja Akademije, novinarski članci o radu Akademije itd…

Tijekom izložbe posjetitelji su mogli pogledati film o dvadesetogodišnjem radu Akademije koji su napravile prof. Klaudija Topić Matković  i prof. Iva Dujmović zajedno sa svojim učenicima  u informatičko – novinarskoj radionici.

Nakon jutarnje svečanosti i izložbe učenici su se uputili u Osnovnu školu Fran Krsto Frankopan Krk na završni rad u male kreativne radionice svjesni da ih očekuje završna svečanost i prezentacija cjelokupnog rada proteklih dana.

U nekim trenutcima nam se činilo da zasigurno nećemo imati dovoljno vremena za dovršiti sve što smo zamisliti, ali naposljetku su sve radionice na vrijeme bile spremne za prezentaciju svog rada. U 18 sati održana je misa na staroslavenskom jeziku te je na taj način glagoljaška radionica prezentirala svoj rad. Glagoljašku radionicu  svih ovih godina je marljivo vodila vjeroučiteljica Mirjana Žužić.

U 18.30 sati započela  je velika završna svečanost ovogodišnjeg  jubilarnog 20. saziva Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“. Program su vodili prof. Ema Jedrlinić i prof. Tvrtko Božić. Jubilarni 20. saziv Akademije je otvoren uz pjesmu učenika i voditeljice glazbene radionice Ane Jagić Aljić koja već godinama pjesmom začini školske svečanosti. Naravno, obratio nam se i ravnatelj Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk Serđo Samblić bez čije podrške ovaj hvalevrijedan  projekt zasigurno ne bi preživio sve ove godine.

Predstavile su nam se i ostale kreativne radionice i prezentirale rezultate svog marljivog rada proteklih dana. Povijesnu radionicu vodili su prof. Tvrtko Božić i prof. Željka Čačić te su nam kao i svake godine pokazali zavidno povijesno znanje o ovoj tematici. Kaligrafska radionica koju već tradicionalno vodi prof. Ema Jedrlinić pokazala nam je svoju umjetnost lijepog pisanja. Novinarsko – informatička radionica koju su vodile prof. Iva Dujmović i prof. Klaudija Topić Matković pripremila je  prezentacijski film o radu Akademije proteklih godina te  izradila dvadeseti broj časopisa Luč. Učenice radionice za umjetnost riječi koju vodi prof. Antonia Martinčić  čitale su svoje mudre misli o moralu iz malog časopisa kojeg su izradile te su publici podijelile poslovice o moralu. Posljednja radionica koja je pokazala svoj rad je povijesno – dramska radionica koju vode prof. Maja Brajković i prof. Dina Valković. Naravno, kao i svake godine, oduševili su publiku svojim dramaturškim prikazom „Mahnićeva obrata“.

Nakon kreativnog predstavljanja svih radionica uslijedio je formalni dio i kratak prikaz rada Akademije posljednjih dvadeset godina. Također, tijekom večeri  bilo je  nekoliko svečanih trenutaka te su prof. Ana Kirinčić (osnivačica Akademije), vjeroučiteljica Mirjana Žužić i prof. Željka Mišta dobile svoj itekako zasluženi buket cvijeća za rad na Akademiji svih proteklih godina. Ovaj hvalevrijedan projekt u svom govoru podržao je i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić.

Naposljetku, ispratila nas je pjesma, velika slavljenička torta te naravno puno emocija i dojmova koje smo doživjeli proteklih dana. Do sljedeće godine i novih druženja zatvorili smo jubilarni 20. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“ ponosni što smo dio ovog hvalevrijednog projekta te smo zaželjeli da traje još mnogo ovakvih obljetnica.

Antonia Martinčić

FOTOGALERIJA:

autori fotografija:

Antonia Martinčić (završna svečanost), Igor Gržetić (izložba u galeriji Decumanus)