Terenska nastava Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“

U srijedu 25. listopada 2017. nastavili smo zanimljivo druženje u našoj Maloj staroslavenskoj akademiji „Dr. Antun Mahnić“. Na Trgu krčkih glagoljaša profesor Tvrtko Božić i  profesorica Ema Jedrlinić kratko su nas upoznali s nekim činjenicama o crkvi sv. Franje i Samostanu sv. Franje Asiškoga.

Nakon toga uputili smo se u samostan Sv. Franje Asiškoga. Poslušali smo predavanje gvardijana fra Ante Badurine: Franjevci trećoredci glagoljaši i biskup Antun Mahnić. Nakon predavanja  razledali smo samostan, njegove prostorije i veličanstven vrt te smo poželjeli barem nakratko ostati u tom meditativnom okružju.

Nastavili smo naš radni dan povijesnom šetnjom starim gradom u vodstvu Ane Kirinčić i profesora Tvrtka Božića (Ulica Jurja Križanića, Londrona, Vela placa, Stari trg, Ulica Antuna Mahnića, Mala vrata, Vela placa, Ulica Dinka Vitezića). U Volsonisu nas je učiteljica povijesti Dina Valković upoznala s  vrijednim starim stvarima koje se čuvaju u tom prostoru.

Nadahnuti novim povijesnim spoznajama uputili smo se u naše male kreativne radionice marljivo dovršavati radove za završnu školsku svečanost.

U četvrtak 26. listopada 2017. s nestrpljenjem smo krenuli na cjelodnevnu terensku nastavu u Pazin. Kroz Pazin nas je vodio Daniel Bogešić  (prof. povijesti i geografije Pazinskog kolegija). Nakon inspirativnog predavanja profesora Daniela Bogešića i razgledavanja Pazinskog kolegija uputili smo se u povijesnu šetnju gradom. Razgledali smo Franjevački samostan Marijina pohođenja u kojem nas je fascinirala stara knjižnica. Nastavili smo našu šetnju do Državnog arhiva te srednjovjekovnog Kaštela. U Kaštelu smo imali priliku pogledati Muzej grada Pazina i Etnografski muzej Istre. Zaokupljeni nekadašnjim oruđem i starim predmetima, zadržali smo se u zanimljivom ambijentu nošeni duhom prošlosti u neka stara vremena. Naposljetku, pogledali smo Pazinsku jamu koja je zbog svog značaja proglašena važnim krajolikom.

Zadovoljni, prepuni novih spoznaja, ali već i pomalo umorni od cjelodnevne šetnje, napustili smo Pazin do nekog sljedećeg puta. Zaputili smo se na naš otok svjesni da se treba odmoriti za zadnji dan Akademije. Pred nama je još puno rada i pripremanja za završnu svečanost. Pozivamo vas da dođete pogledati rezultate našeg marljivog rada u petak  27. listopada 2017. u 18.30 sati u predvorje Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk. Veselimo se vašem dolasku!

Antonia Martinčić (profesorica hrvatskog jezika)

FOTOGALERIJA: