Otvoren 19. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“

Svečano otvoren 19. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“Devetnaesti saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“ otvoren je 25. listopada 2016. u predvorju Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk uvodnim riječima ravnatelja Serđa Samblića, pokretačice Akademije  učiteljice Ane Kirinčić i  novog voditelja učitelja Tvrtka Božića.

Ovogodišnji  saziv održat će se od 25. do 28. listopada 2016. godine sa središnjom temom: Istarski narodni preporod (Podtema: Čitaonički pokret u Istri i na otoku Krku povodom 150 – te obljetnice osnivanja Čitalnice u Kastvu i 145 – te obljetnice osnivanja Hrvatske čitaonice u Vrbniku). Mala staroslavenska akademija „Dr. Antun Mahnić“ okuplja darovite učenike sedmih razreda s cijelog otoka kojima će se ove godine pridružiti učenici  OŠ „Milan Brozović“ Kastav.

Otvoren 19. saziv Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“Nakon službenog otvorenja Akademije slijedila je povijesna šetnja gradom uz vodstvo učitelja (Frankopanska ulica, Knežev dvor, Kamplin, Kaštel – Biskupski dvor). U dvorani Biskupije učitelj Tvrtko Božić održao je dva zanimljiva predavanja na temu: Hrvatski narodni preporod – ilirski pokret u Banskoj Hrvatskoj i  Biskup Juraj Dobrila i narodni preporod u Istri.

S obzirom da će tijekom četverodnevnog rada nove spoznaje učenici  usvajati na  kreativan način poput terenskog rada, nakon povijesne šetnje i poučnih predavanja učenici su se uputili na zanimljive radionice.

U ostvarivanju zadaća projekta  kao voditelji radionica sudjeluju učitelji:  povijesti, hrvatskog jezika, likovne kulture, glazbene kulture, vjeronauka i informatike. Učenici se mogu pridružiti različitim radionicama poput: povijesne radionice (učitelj Tvrtko Božić i učiteljica Željka Čačić), glagoljaške radionice (vjeroučiteljica Mirjana Žužić), glazbene radionice (učiteljica Ana Jagić – Aljić), likovne radionice  (učiteljice Alma Dujmović i Andrea Staničić),  kaligrafske radionice (učiteljica  Ema Jedrlinic), radionice za umjetnost riječi (učiteljica Antonia Martinčić), novinarsko – informatičke radionice   (učiteljica Klaudija Topić Matković) i povijesno – dramske radionice (učiteljica Dina Valković).

Navedene radionice danas su započele s kreativnim radom čije ćemo rezultate  moći pogledati u petak  28. listopada 2016. na završnoj svečanosti  koja će se održati u predvorju Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk  u 18, 00 sati.  Želimo puno novih spoznaja i vrijednog istraživačkog rada svim sudionicima ovogodišnje Male staroslavenske akademije „Dr. Antun Mahnić“, te vas ponosno pozivamo da prisustvujete završnoj svečanosti i podržite naš rad. Vidimo se!

Učiteljica hrvatskog jezika Antonia Martinčić

FOTOGALERIJA:

foto: Zdravko Kiinčić i Antonia Martinčić