Stručna ekskurzija povodom Dana učitelja

Djelatnici Osnovne škole “Fran Krsto Frankopan” Krk ove su godine Dan učitelja obilježili stručnom ekskurzijom u Istru.

Posjetili smo 14. Internacionalni sajam pršuta u Tinjanu koji okuplja izlagače iz Španjolske, Italije, Austrije, Slovenije, BiH, Crne Gore te svih regija Hrvatske. Osim pršuta na sajmu se mogu probati te kupiti i drugi autohtoni proizvodi poput mesnih prerađevina, vina, sira i meda.

Nastavili smo put prema Motovunu. Ovaj slikoviti gradić sa svoja dva pojasa zidina spada među najbolje sačuvane srednjovjekovne urbane cjeline u Istri. Prošavši kroz unutarnja gradska vrata s romaničkim i gotičkim značajkama, prošetali smo starim gradom te gradskim zidinama. Vidjeli smo i srednjovjekovni zvonik kojeg je prema legendi dobro protresao Veli Jože, dobrodušni div iz okolice Motovuna. Vrhunac posjeta Motovunu bilo je razgledavanje tiskare Antico koju je 2020. godine osnovao istarski umjetnik i dizajner Jarilo. Inspirirani životom i radom Andree Antica, renesansnog tipografa rođenog u Motovunu 1480. godine, u tiskari pomno rekonstruiraju djela renesansnih tiskara, a moguće je osmisliti i vlastiti dizajn te ga otisnuti kao originalni suvenir.

Nakon vrlo zanimljive prezentacije uputili smo se u obližnje mjesto Kozari gdje nas je dočekao ručak. Maneštra od bobića i ostala domaća hrana bila je odličan završetak našeg druženja.

Pomalo umorni, ali puni dojmova, vratili smo se kući u kasnim popodnevnim satima.

Martina Butković, prof.