U utorak, 15. listopada 2024. u područnoj školi Punat obilježen je Međunarodni dan bijelog štapa. Spomenuti datum obilježava se s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. Aktivnosti je osmislila i realizirala edukacijska rehabilitatorica Karla Manzoni Brozić uz pomoć učitelja s učenicima od 1. do 8. razreda.
Radionice su se sastojale od 5 aktivnosti u kojima su se učenici izmjenjivali kako bi uspjeli isprobati sve ponuđeno. Jedna od aktivnosti bila je identificirati i imenovati predmete koji se nalaze u kutiji, naravno uz povez na očima. Na idućem koraku čekao ih je poligon, učenici su ovu vježbu izvodili u paru, jedan učenik je bio vodič, dok je drugi imao povez na očima. Objašnjeno im je kako se osoba koja je slijepa pridržava za vodiča, na koji način hoda vodič (jedan korak ispred), da govori o preprekama i daje jasne upute. U idućoj aktivnosti tražilo se od učenika da samostalno obuku jakne uz pomoć poveza i štapa i prepreka koje je bilo potrebno zaobići. Također, jedna od aktivnosti bila je i samostalno sjedanje za stol, prepoznavanje pribora za jelo i ulijevanje vode u čaše.
Svakako mi se čini da im je ovo bila omiljena aktivnost, iako dosta zahtjevna, vrlo su je uspješno odradili.
Naučili su i kako se koristi Brailleovo pismo, čemu služi, kako napisati svoje ime uz pomoć točkica te su se okušali u istraživanju pojednih riječi (brailleovo pismo na kutijama od lijekova).
Učenici su dobili uvid što je sve potrebno kako bi slijepe osobe mogle samostalno funkcionirati i živjeti. Također su uvidjeli kako je to imati neki nedostatak, odnosno invaliditet i kako su pojedine aktivnosti koje su nama uobičajene i ne obraćamo na njih pažnju, njima iziskuju veliki napor tijekom dana.
Cilj je bio razvijanje tolerancije i empatije te razumijevanje, prihvaćanje i uvažavanje različitosti. Vjerujem kako se ovakvim radionicama postiže osvješćivanje društva o potrebama osoba s oštećenjem vida te ujedno i razumijevanje situacije uživljavanjem u tuđi položaj.
Karla Manzoni Brozić, mag. rehab.educ.