Ekskurzija osmaša u Srednju Dalmaciju

U utorak , 10. rujna 2019., u pratnji učiteljice Mirele Sparožić krenuli smo na četverodnevnu ekskurziju u Srednju Dalmaciju. S nama su išli i osmaši iz Baške i Vrbnika.

Iz Vrha smo krenuli oko 7 sati. Vozili smo se Jadranskom magistralom do Senja , gdje smo imali kratku pauzu , te smo nastavili dalje autocestom do Zadra – povijesnog grada s bogatom prošlošću. Razgledali smo Zadar u pratnji vodiča : crkva sv. Marije, sv. Krševana, sv. Donata, Morske orgulje, Pozdrav Suncu i katedrala sv. Stošije koju smo razgledali i iznutra. Nakon razgleda grada Zadra imali smo slobodno vrijeme. Nakon obilaska grada Zadra oko 14 sati slijedio je ručak te odlazak u park prirode Vransko jezero. Prošetali smo poučnom stazom do vidikovca Kamenjak gdje se pruža prekrasan pogled na NP Kornati. Slijedio je smještaj u hotel Imperial park Vodice te večera. Zatim smo imali slobodno vrijeme i noćenje.

Drugi dan, 11. rujna, bio je posvećen razgledu NP Krka i Sokolarskom centru. U 7 sati krenuli smo prema Nacionalnom parku Krka. Razgledali smo vodenicu i jedan mali dio slapova te smo krenuli prema brodiću za Visovac. Na otočiću smo razgledali franjevački samostan, crkvu i muzej te smo brodom krenuli nazad prema slapovima. Razgledali smo Skradinski buk te ostale slapove. Imali smo slobodno vrijeme nakon kojeg je slijedio ručak. Nakon ručka krenuli smo prema Sokolarskom centru smještenom u borovoj šumi šibenske Dubrave gdje smo se upoznali sa životom nebeskih lovaca – sokolova. Krenuli smo prema hotelu gdje smo večerali te otišli u razgled Vodica. Prošetali smo rivom do trga, imali smo slobodno vrijeme te se vratili u hotel na noćenje.

Nakon doručka odlazak prema Sinju oko 7 sati. Po dolasku u Sinj odlazak u muzej Sinjske alke gdje smo slušali o pravilima i bodovanju Sinjske alke te o njenom nastanku i povijesti. Nakon razgleda muzeja

posjetili smo crkvu Čudotvorne Gospe Sinjske u kojoj se nalazi slika Gospe sa zlatnom krunom. Legenda kaže i da je njenim čudotvornim utjecajem Sinj 1715. zauvijek oslobođen turske vlasti. Nakon razgleda Sinja uputili smo se prema Splitu. Nakon posjeta HNK Hajduk razgledali smo Split u pratnji lokalnog vodiča : Dioklecijanova palača ; Zlatna vrata, Srebrna, Željezna i najraskošnija Brončana vrata. Južni dio palače zauzimale su careve dvorane. Razgledali smo splitsku katedralu, te smo posjetili kip Grgura Ninskog ( naravno protrljali smo njegov palac za sreću ). Nakon razgledavanja imali smo slobodno vrijeme te krenuli na ručak oko 14 sati. Nakon ručka krenuli smo prema Trogiru gdje smo posijetili povijesnu jezgru Trogira sa gradskim zidinama i vratima, utvrdu Kamerlengo, gradski trg, toranj sa satom i trogirsku katedralu. Najljepši dio trogirske katedrale je portal majstora Radovana. Razgledali smo je i iznutra. Nakon razgleda Trogira krenuli smo prema hotelu na večeru. Imali smo slobodno vrijeme te noćenje.

Nakon doručka odjavili smo se iz soba i oko 10 satismo krenuli prema Šibeniku. Razgledali smo šibensku katedralu sv. Jakova, posebno djelo kipara Jurja Dalmatinca. Razgledali smo i krstionicu koja je ukrašena reljefima poput čipke. Razgled grada ,slobodno vrijeme te odlazak na ručak. Nakon ručka krenuli smo prema Kninu u posjet Kninskoj tvrđavi gdje smo se penjali sve do vrha gdje se nalazi kip Franje Tuđmana. Spustili smo se do autobusa i krenuli u pravcu Krka, a u Vrh smo stigli oko 21.30.

Ova ekskurzija omogućila nam je upoznavanje i Srednjega dijela Jadranske obale.

Marina Cvelić, 8.r.