Terenska nastava iz Povijesti za učenike VIII. razredaPutujem i učim (Kampor, Grad Rab, Sveti Grgur)

U srijedu 10. svibnja 2023. godine odabrani učenici osmih razreda iz krčkih osnovnih škola održali su terensku nastavu iz Povijesti pod nazivom Putujem i učim. Terenska nastava organizirana je i provedena u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, a odredišta su bili otoci Rab i Sveti Grgur. Sadržaji terenske nastave bili su iz gradiva Povijesti osmog razreda. Iz našeg razreda na terensku nastavu išli su Stella Jurešić, Nadia Kosić, Filip Linardić, Laura Mešić i Petra Žužić.

Iz krčke gradske luke krenuli smo u 8:00 brodom „Kapetan Nemo“. Na brodu smo vrijeme uglavnom provodili razgovarajući s ostalim učenicima različitih škola i igranju raznih igara. Oko 9:45 došli smo u Kampor na otoku Rabu gdje smo od vodičice saznali da se u blizini nalaze prekrasne plaže i uvale. Osim plaža Kampor je poznat po kampu, koji je jedan od najvećih u regiji. Također, čuli smo da na otoku Rabu nema opasnih životinja.

Nakon toga prošetali smo do Spomen-groblja nekadašnjeg talijanskog logora gdje su informacije bile mnogo dirljive i nepojmljive. Odmah na početku zapalili smo svijeću i položili cvijeće u spomen svim preminulima. Naučili smo da je to bio fašistički koncentracijski logor za vrijeme Drugog svjetskog rata. U logoru je od 27. lipnja 1942. godine do 11. rujna 1943. godine bilo zatočeno oko 15.000 ljudi od kojih je bilo 1.490  žrtava. Ljudi su uglavnom umirali od gladi te teških uvjeta života.

Poslije toga autobusom smo se uputili u grad Rab gdje smo na putu vidjeli najbolje opremljenu psihijatrijsku bolnicu, otvorenu 1955. godine. Naše razgledavanje započeli smo sa starim gradom u kojem se nalaze 4 zvonika koja su predstavljala godišnja doba. U srednjoj ulici staroga grada nalaze se stepenice koje vode do tvrđave i crkve Svetog Kristofora. Daljnjim razgledavanjem vidjeli smo spomenik Svetom Marinu. Sveti Marin je 301. godine osnovao Republiku San Marino. Također, posjetili smo i „Kuću rapske torte“ koju smo imali prilike degustirati. Tu smo se pozdravili s vodičicom i iskoristili slobodno vrijeme za razgledavanje ostalih dijelova grada. Kako nas je vrijeme sustizalo, polako smo se oko 14:00 uputili brodom do otoka Sveti Grgur.

Na otoku Sveti Grgur od 1949. do 1956. godine nalazio se ženski logor. Imali smo priliku obići kompleks logora koji je danas u ruševnom stanju te čuti o tom vremenu. Bio je to politički logor u kojemu je bilo zatvoreno oko 860 žena.

Tu se našem razgledavanju bližio kraj pa smo se brodom uputili prema otoku Krku, na koji smo se vratili oko 17:00 sati. Sve doživljeno na ovoj terenskoj nastavi motivirat će nas da nastavimo učiti o novijoj prošlosti našeg šireg zavičaja.

Nadia Kosić i Petra Žužić, učenice 8. razreda